Další podezřelý prodej na obzoru!

Jan Dohnal, místostarosta obvodu pro strategický rozvoj, dnes zveřejnil na svém FB profilu nadšený příspěvek o tom, že obvod prodá pozemek s památníkem, který se nachází naproti radnice. Opírá se přitom o studii MAPPA, které vedení radnice pouze zadalo úkol připravit podklady pro developerskou soutěž.

Pomineme-li skutečnost, že vedení radnice ještě prodej nemá posvěcený většinou zastupitelů a předjímá něco, co se může ještě změnit, je zde dost faktorů, které v tuto chvíli hovoří proti záměru pozemek prodat.

  • Radnici nic nenutí dané místo prodat, není to žádná proluka tak, jak je známe např. z centra Ostravy.
  • Primárním cílem ODS na Jihu je zbavit se sousoší lidově zvaného Komunisté od významného sochaře Miloše Axmanna, který je autorem řady ceněných uměleckých děl; Slova o zachování se z opakovaně vyjádřených přání dílo zničit zdají být jen kouřovou clonou pro plánovanou likvidaci paměti a součásti našich dějin.
  • S uměleckými díly se nemůže zacházet svévolně. Už jich dost skončilo v likvidaci nebo ve skladu Technických služeb; neúctu k dílům umělců dokázal obvod i na dekorativní stěně Pavla Hanzelky v lokalitě Savarin, kterou „vytunil“ všemi barvami duhy. K sousoší jsme se vyjadřovali už zde.
  • Za prodej pozemku může dle cenové mapy obvod utržit cirka 15 000 000 Kč, třetinu z toho ale zřejmě bude muset do lokality vrátit, aby investor mohl stavět; nikde nejsou vyčísleny náklady na obnovu díla, pokud se nakonec o něj bude muset postarat radnice, a rovněž bude muset kvůli zvýšené dopravě dojít k rozšíření cesty kpt. Vajdy a vybudování chodníku.
  • Prodeje tohoto rázu, které mají výrazný vliv na rozvoj lokality, mají být součástí schváleného strategického plánu, který ovšem stále ještě není ani na papíře, natož schválen.
  • Takový zásah do veřejného prostoru nebyl projednán s veřejností ani s lokálními aktéry.

Za Piráty z Jihu je takto připravený záměr netransparentní a nedomyšlený. Pohrobků privatizace je na Jihu spousta, vzpomeňme si na OC ODRA. Studie MAPPA slouží jako zástěrka a stala se bohužel nástrojem politického zájmu prosadit něco, o čem není 100% jisté, že to obvodu přinese profit.

Další vyjádření Pirátů budou následovat…

Zdroj: Facebook – Piráti Ostrava-Jih