Pirátský názor: Jižní listy – Květen 2024

Volby patří v demokracii k nejmocnějším nástrojům, kterým může občan ovlivnit fungování a směřování nejen místa, kde žije. Volební účast do zastupitelstev, Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Senátu ČR i Evropského parlamentu ale klesá. Proč tomu tak je? Proč lidé nechodí k volbám? A proč by podle vás měli?

„Pirátský názor“ je odpověď Pirátů z Jihu na pravidelnou měsíční otázku redakce Jižních listů. Rozsah článku je redakcí striktně omezen.

Existuje mnoho studií, které zkoumají důvody, proč lidé nechodí k volbám. Z mého pohledu a z toho co slyším, když se bavím s lidmi, je hlavním faktorem ztráta důvěry v politiky, nedostatek víry v to, že jejich hlas může něco změnit. Lidé se také vyhýbají volbám kvůli nevolitelným kandidátům nebo neznalosti politického programu. Někteří jsou prostě lhostejní k politice. To je ohromná škoda.

Historie nás učí, že náš demokratický systém není neměnný či garantovaný, že se může změnit ať už vlivem války nebo jiných událostí. A proto je důležité o demokracii pečovat a rozvíjet ji, aby byla silná. Je to zodpovědnost nás všech.

Blíží se volby do Evropského parlamentu, které budou 7.–8. června. Proto si najděte čas a přijďte volit demokratické strany.

Zdroj: Jižní listy – Květen 2024