Ostravští Piráti kritizují stavbu plotu v Horní ulici: 15 let tam nebyla nehoda, je to nesmyslná bariéra

Mít obchod pár kroků od domu je velká výhoda bydlení na sídlišti. Vedení městského obvodu Ostrava-Jih se ale rozhodlo oddělit sídliště od nákupní zóny 100 metrů dlouhým betonovým plotem. Důvodem má být zajištění bezpečnosti dopravy na ulici Horní a Alberta Kučery a zabránit lidem přebíhat silnici. Piráti na zářijovém zastupitelstvu upozorňovali, že vystavět plot za 800 tisíc je sice řešení rychlé a levné, ale z pohledu občanů i urbanismu mírně řečeno nevhodné. V daném úseku se navíc 15 let žádná nehoda s chodcem nestala. Vyzvou proto vedení městského obvodu, aby tento svůj krok zdůvodnilo a prověřilo jiné varianty řešení, jako například přechod.

„Spousta lidí nemá auto a pro seniory zejména je cesta pěšky s těžkým nákupem náročná. Město se má snažit bariéry pro pěší odstraňovat a ne je stavět tam, kde nedávají smysl. Když pominu, jak nevzhledně betonový kolos vypadá, vadí mi i to, že se o problému s přebíháním lidí ví několik let. Vedení obvodu se mělo pokusit řešit stezku pro pěší dávno. Když sleduji seniory s taškami láteřit a obcházet plot, je mi smutno,“ komentuje šéfka Pirátu v Ostravě-Jihu Pavlína Polášková. Vzniklá situace u Penny Marketu má ale podle ní hlubší příčiny a je vlastně jen logickým vyústěním toho, jak vedení obvodu přistupuje k prodeji pozemků a rozvoji města.

„Podle vedení obvodu je plot jediným řešením, protože policie by prý v daném místě přechod nepovolila. Oficiálně ovšem žádný projekt zpracovaný nebyl a neexistuje tedy ani žádné oficiální stanovisko policie. Věříme, že by se jiná varianta řešení našla, pokud by se o to skutečně vedení městského obvodu snažilo,“ dodává opoziční zastupitelka za Piráty Pavlína Polášková. Podle ní dokonce samotný odbor dopravy magistrátu města Ostravy vyjádřil pochybnosti, že bude mít oplocení kýžený efekt, pravděpodobně totiž pouze přesune pěší trasu těsně za konec plotu.

Jsou ale jiné varianty, jak zajistit bezpečný pohyb chodců? „Domnívám se, že stavebně by šla situace řešit zřízením přechodu mezi stávajícím sjezdem z parkoviště a sjezdem z ul. Horní. V tomto případě by bylo vhodné komunikaci rozšířit tak, aby mohl být realizován dělící ostrůvek, a to pro zvýšení přehlednosti. Dále by bylo nutné vybudovat přístupové pěší komunikace k tomuto přechodu a to za cenu snížení kapacity parkoviště,“ komentuje Michal Šobr, který problém jako dopravní inženýr s Piráty konzultoval.

Poněkud kuriózní je na celé situaci také fakt, že podle čísel zveřejněných na webových stránkách nehody.cdv.cz, které jsou určeny odborné i široké veřejnosti a vycházejí z policejních statistik, se o nijak zvlášť nebezpečný úsek nejedná. Od roku 2006 zde totiž nebyla jediná nehoda se zraněním chodce. „Starosta mi na zastupitelstvu přislíbil, že se znovu obrátí na odbor dopravy magistrátu a situaci projedná. Zašlu tedy ještě oficiální dotaz, z jakých podkladů obvod vycházel, když rozhodoval o stavbě plotu a zda zvažoval i jiné varianty. Každopádně bych byla ráda, kdyby se plot podařilo brzy zase odstranit. Takové bariéry do moderního města skutečně nepatří,“ dodává Polášková.