Vandalismus v Bělském lese nemůžeme tolerovat, Piráti navrhují posílit ostrahu

Přicházející jaro láká k procházce na čerstvém vzduchu a Bělský les je nejpopulárnější lokalitou pro pobyt a sport v přírodě na území našeho obvodu, nehledě na to, jaká omezení zrovna platí nebo neplatí v okolním světě. Letos ovšem návštěvu lesa opakovaně znepříjemňují útoky vandalů, kteří ničí stromy, vybavení lesa a svými malůvkami připomínají nesnášenlivou nacistickou ideologii, která stála život desítky milionů lidí.

Po posledním náletu vandalů o předchozím víkendu se návštěvníkům lesa naskytl tristní pohled:   symboly zločinů proti lidskosti nejen na lesním mobiliáři, ale také poškozené stromy, které jsou živou duší celého lesa. Ačkoliv je újma na majetku významná a řešení dosavadních útoků si vyžádalo značné finanční prostředky, útok na stromy coby živé organismy je mnohem děsivější. Není třeba příliš bujné fantazie, aby si člověk představil, že dalším stupněm by mohlo být napadení lesní zvěře nebo návštěvníků lesa.

Preventivní opatření proti opakování podobných činů znamenají vynaložení nemalých nákladů, které by přitom mohly sloužit mnohem efektivněji ke zvelebení lesa. Pirát Ondřej Ručka, člen dozorčí rady Ostravských městských lesů a zeleně, již při minulých útocích řešil návrhy opatření proti opakování vandalismu na území lesa s vedením společnosti. V dohledné době tedy budou na území lesa posíleny hlídky Policie ČR, Městské policie Ostrava a ve spolupráci se společností OVANET se připravuje i rozšíření kamerového systému, který by v lese střežil kritické oblasti. Doufejme, že tyto i jiné cesty pomohou z Bělského lesa opět udělat místo, kde Jižané budou rádi trávit svůj volný čas.