Zhodnocení prvního volebního roku

Milí Jižané,

ani jsme se neotočili a první rok tohoto volebního období je za námi a je čas, abychom jej kriticky zhodnotili.

Myslím, že jsme si dokázali vybudovat v zastupitelstvu i na úřadu určitý respekt. Předsudek, kterému noví zastupitelé často čelí, je ten, že se vlastně zastupitelům musí vysvětlovat všechno jak v mateřské školce. Věřím, že jsme překvapili. Už během kampaně jsme studovali, jak funguje radnice a není snadné nám něco nabulíkovat. Co se týče plnění programu, tak pokorně přiznáváme, že z opozice se program prosazuje velmi těžko. Často jen bezmocně přihlížíme tomu, co radní schvalují, a když nechtějí naslouchat, tak naše návrhy padají pod stůl. Něco se tedy povedlo, něco ne. Přehled našich aktivit najdete v samostatném článku. Jsou to spíš dílčí úspěchy než převratné změny. K práci vedení obvodu však přistupujeme konstruktivně. Když je co pochválit, pochválíme, když je třeba kritiky, kritizujeme. Nicméně, každá kritika musí mít důvod, opozice má přinášet jiný pohled na věc, ne jen hledat, kde je třeba si rýpnout. Tenhle styl politické práce je přežitý, navíc dělí společnost a to my nechceme. Obecně si troufám soudit, že celá opozice na Jihu je spíš rozumná. Když vidím, s čím se třeba potýkají třeba kolegové v centrálním obvodu, tak myslím, že za složení zastupitelstva na Jihu může být starosta vděčný. 

Jednu věc bych chtěla zdůraznit – a to, že si osobně vážím zkušeností i myšlenek lidí napříč politickým spektrem i úřadem. Přála bych si, aby podobně ke svým kolegům přistupovali i jiní. 

Co si naše pirátská parta přeje do dalších let? V pracovní rovině budeme stále hledat cesty pro plnění našeho programu. Nezapomeneme kontrolovat práci koalice. V té týmové si přejeme, abychom odolali lákadlům politického světa. Abychom vždy mezi sebou mluvili upřímně, klidně si i vynadali, ale aby byl čistý vzduch. David Witosz, náš radní na magistrátu, jednou pronesl moudrá slova – a to, že v politice je nejcennějším pokladem důvěra. To si přeji i já, aby nevymizelo. Důvěra mezi námi.