Plní nové náměstí na Jihu svou úlohu?

Naše nové náměstí má za sebou necelý rok existence. I tak muselo projít četnými opravami a stále se diskutuje smysluplnost jeho využití. Co se podle nás na náměstí povedlo a co nepovedlo?

➕PLUSY

Lidé hojně využívají lavičky kolem stromů a posedávají na nich.

Náměstí Ostrava-Jih, lavičky 1
Náměstí Ostrava-Jih, lavičky.

Stromy se hezky zelenají; jen škoda, že nebylo lépe vymyšleno zavlažování a stromy byly vsazeny do malé betonové díry, ze které nemají šanci brát vodu ze srážek 💦.

Akce v předprostoru obchodního centra jsou relativně úspěšné a mají i slušnou návštěvnost.

Stojan na kola hned u obchodů je fajn, rozhodně lepší než u infocentra. Je ale často plný a cyklisté občas parkují kola i různě jinde, další stojan by tak určitě našel využití 💪.

➖MÍNUSY

Dlažba je bohužel stále nekvalitní, drolí se a přejít po ní v podpatcích je utrpení.

Zešikmené schody jsou možná zajímavým vizuálním prvkem, nikoliv však bezpečným; během volební kampaně jsme ošetřovali seniorku, která na schodech uklouzla!

Barevné podsvícení vodotrysků působí trochu jako cirkus (ale to je také samozřejmě věc vkusu).

V teplých dnech bylo na „place“ neskutečné vedro!

Slibovaná mobilní zeleň se nakonec neobjevila vůbec nikde.

Zastřešení opravdu neslouží jako místo setkávání a trávení volného času; pokud nepočítáme frontu na poštu nebo bankomat. Není divu, když si tam není ani kde sednout…

Umístěné budky jsou neštěstím hned dvakrát:

Náměstí Ostrava-Jih, prodejní stánky
Náměstí Ostrava-Jih, prodejní stánky.
  • Umístění dřevěné stánků dává smysl pro akce či trhy, které se tu čas od času budou konat. Jejich vzhled ale absolutně nezapadá do koncepce náměstí a pokud zde zůstanou celoročně, tak rozbijí záměr architekta, kterým byl otevřený prostor.
  • Vsazením budek do prostoru vzniká lidem faktická i psychická bariéra v jeho využívání. Domníváme se, že záměrem bylo vytvořit volný prostor, který se dá podle potřeby přetvářet. Teď je naopak jeho role poněkud násilně a nepromyšleně definována. Lidé se tak spíše koncentrují v nákupní zóně v úzkém pruhu podél obchodů, místo, aby využívali celé náměstí, jak by tomu mohlo být v případě umístění aspoň dočasného mobiliáře a zeleně. Možná jediným pozitivem v horkých dnech bylo, že místo na lavičce trávili někteří lidé siestu ve stínu stánků.
Náměstí Ostrava-Jih, nová prodejna ovoce a zeleniny
Náměstí Ostrava-Jih, nová prodejna ovoce a zeleniny.

A něco pozitivního na závěr. Objevili jsme jedno milé překvapení, kterému držíme palce – v  uvolněném nebytovém prostoru obchodního střediska vyrostl obchod s ovocem a zeleninou🍐🍎🍇🥕🧄, jehož majitel má sídlo podnikání v obvodu Moravská Ostrava a Přívoz👀. Tak ať se daří! 🙋‍♀️🙋‍♂️