Glosa Arnošta Žídka: Ano, už je líp. A budete to ještě vylepšovat?

V poslední době se mě dost lidí (nejen s ohledem na mou novou práci) ptá, jaký to bude celé mít vývoj. Tak já to zkusím odhadnout v nějaké glose.

(napsáno dne 21. 10. po vyhlášení lockdownu jako opatření v boji s onemocněním COVID-19 vládou ČR)

„Nikdy bych neřekl, kam všude se dostane Jára Cimrman, ale vláda nám ukazuje tzv. Cimrmanovu frustrační kompozici – střídá prvky očekávání a prvky zklamání.“

Proč? Pravidelně se něco slíbí, že to tedy jako omezujeme a ono to bude na 14 dní. Tomu jako fakt věříte? Dnes znova. Omezení prý platí do 3. 11. To snad musí být jasné každému, kdo má všech pět pohromadě a umí matematiku na úrovní střední školy, že ta vyjádření jsou blbost. Oni (vláda) nám prezentují, že situace se pohybuje na exponenciální křivce a čísla zatím vůbec neklesají, R je kolem 1,5. Prymula řekne, že očekává naplněnost zdravotního systému v týdnu po 3. 11., ale zároveň se vyjadřuje, že děti se do školy vrátí, pokud nedojde k výbuchu jaderné elektrárny (dnes už tedy připustil, že to bude asi jen první a druhá třída, ostatní čeká asi ta elektrárna). Takže v době, kdy očekáváme nejvíce nakažených, nejvíce nemocných a bude potřeba maximum zdravotnického personálu vrátíme děti do škol? Tj. uděláme krok, o kterém víme (a už jsme si to teď od září vyzkoušeli), že zvedne hodnotu R v největší možný moment průseru? Já chápu, že se psychologicky upínáte k tomu, že bude už brzo lépe, ale nebylo by lepší si přestat lhát do kapsy a podívat se na to realisticky a připravit se na to? Vzpomínáte ještě na jaro? Měli jsme řádově lepší hodnoty a zavřené školy jsme začali postupně otevírat za 2 měsíce. Tahle situace je o dost horší. Máme mnohem horší vstupní situaci, úplně jiný počet nakažených, úplně jiné R, úplně jiné množství lidí, kteří na to denně umírají, úplně jinak jsme na to připraveni a i v národě vidíte místo jara (kde všichni byli připraveni na boj s nemocí) úplně jiný mindset obyvatelstva. Na základě toho ta situace nemůže být za dva týdny v pohodě, to přece musí každý vidět. Aby se věci mohly otevírat, musíme být na tom lépe než teď. A ta čísla mají setrvačnost. Pro jednoduchou představu nepotřebujete žádnou VŠ matiku. Rozjeďte se autem na 50 km/h, vyřaďte na neutrál a podívejte se, kam dojedete. A teď to zkuste ze 130. Zastaví to dřív? Tak se nad tím zamyslete a odpovězte si: „Bude to 3. 11. super a přestanou ta omezení platit?“ A to dle mého názoru teď jedeme 130 dolů z kopce se sešlápnutým plynem a část lidí nevidí důvod, proč bychom měli ubrat.

A co na to další vyjádření vlády a chování v posledních dnech? Premiér (zvaný též best in covid) dnes tvrdí, že se sice neumí vyjadřovat, ale že zemi na situaci připravil. Kdo jednal s KHS, řešil trasování, čekal na vyšetření apod, ví o přípravě na situaci svoje. Chytrá karanténa a covidový semafor, které jsme vytvářeli celé léto, se dnes válí na smetišti dějin. Červený svetr Hamáček (krizí vás provedeme) se vytasí s návrhem, že nejlepší bude nedávat národu raději vůbec žádné informace (asi abychom ani neviděli v jak velké prdeli jsme), čímž rozhodně vyřešíme preventivně srazy na staromáku a všechny ty lidi, kteří si naprosto logicky (a já se jim nedivím) kladou podezřívavé otázky, zda si z nás nahoře fakt nedělají prdel? Místo, aby se konečně s těmi lidmi začalo komunikovat, tak se vláda i teď zajímá jen o to, jak u toho nárazu do zdi, do kterého jedeme, vypadá v zrcadle. Dokonce i Maláčová (která umí rozdat státní peníze, ale neví, kde se berou a je jí trapné na takové otázky odpovídat) pochopila, že Babiš je debil. Řekne to sice jen na vypnutou kameru a teď se z toho bude vykrucovat. Pan prezident (Neschopní, ať zkrachují) se raději zatím chvíli nevyjadřuje, asi chystá výdejní a přijímací okénko na státní vyznamenání.

No nic. Konec náhledu do reality. Pokud chcete raději přivírat oči, klidně to dělejte. Pokud se chcete zodpovědně připravit – připravte se na nejtvrdší a nejdelší zimu, která tu byla, co já za svůj krátký život pamatuji (uklidňuje mne, že můj tatínek zažil válku a vůči tomu budeme úplně v pohodě, takže se drtivá většina z nás na jaře setká). Dostat to může každý z vás – i červený svetr. U většiny to má mírný až normální průběh. Přeji nám všem hodně zdraví a co nejmenší výbuch jaderné elektrárny dne 3. 11. Chovejte se zodpovědně, prosím.