Pár zastavení v obvodu

Náměstí Jih

Zakletý projekt dvě volební období zpátky (asi rok 2012). Jedním z důvodů odkládané realizace byla snaha obvodu zasypat podchod a nechat lidi přecházet přes ul. Horní a také nedostatek financí. Plánovaná změna se nesetkala s úspěchem, podchod zůstane a někdy v budoucnu se bude opravovat. Zakázka již vyhlášena je.

Náměstí dostane novou podobu – zmizí kašna a umělecké dílo Květ od Štěpána Mikuly bude údajně uloženo do depozitáře (nejspíš se tím myslí nějaký sklad Technických služeb), zmizí část zeleně, vznikne zde infocentrum a vedle něj stojany na kola, plánuje se zde organizace vánočních trhů i vánoční strom. S lidmi se o rekonstrukci (nebo úplné přeměně?) vůbec nemluvilo, a nedostali šanci se třeba k funkčnosti náměstí vyjádřit. Od svého vzniku byl projekt navíc mnohokrát překreslen a bohužel nezbývá nám nic jiného než vyčkat, jak očekávaná rekonstrukce dopadne.

Zeleň za Lunou

Další projekt ze šuplíku. Je nutné investovat a je jedno s jakým výsledkem. V parku má vzniknout in-line dráha, parkourové hřiště a zároveň relax pro seniory. Zajímavý, ale nedomyšlený nápad. Na tak malém prostoru se všechny skupiny pospolu nebudou cítit úplně pohodlně. Nedaleký sáňkovací kopec, který vyhrál v participativním rozpočtu, do koncepce nezapadá a bude se s ním nakládat po vlastní linii místo toho, aby se hledaly projektové průniky. Nicméně nám bylo přislíbeno, že pro revitalizaci sáňkového kopce a okolí budou osloveni i projektanti projektu u Luny.

ZŠ B. Dvorského

Po obvodu kolují fámy, že ekonomem na ZŠ Dvorského se stal nechvalně známý bývalý poslanec za ČSSD – Adam Rykala. Tuto zprávu můžeme oficiálně dementovat. Zaměstnancem školy skutečně není. Je třeba si však uvědomit, že výběr zaměstnanců je vždy čistě v pravomoci ředitele školy. Pokud by se tedy pan ředitel – dr. Miloš Kosík – v budoucnu rozhodl zaměstnat právě toho, kdo jej před dvěma lety na místo ředitele dosadil, i přesto, že pan ředitel svůj konkurz nevyhrál, bude s tím obvod velmi těžko něco dělat. O to je důležitější, aby v budoucnosti byli na místa ředitelů škol vždy vybráni ti, kdo svůj konkurz skutečně vyhrají. To je a vždy zůstane naší prioritou.

Sdílená kola

Systém, kdy si na jednom místě kolo půjčíte, zajedete na něm, kam potřebujete, a u nejbližšího stojanu v cíli jej můžete vrátit. V minulém roce jsme se s nimi mohli setkat v centru, letos se jejich používání rozšiřuje i do dalších lokalit. I na Jih. Od dubna by mělo být připraveno přibližně 30 stanovišť kol. Svým dílem přispěli i Piráti z Jihu. Jejich návrhy na rozšíření stávajících stojanových hnízd se setkaly s kladným ohlasem na odboru dopravy a komunálních služeb ÚMOb Ostrava-Jih, odboru strategického rozvoje MMO i u cyklokoordinátora Ing. Martina Krejčího. Jaká stanoviště se na Jihu plánují a které jsou naše návrhy, najdete v mapě.